Tones And I, Dean Lewis Lead The Charge With ARIA Award Nominations

7 min read

Aussie musicians are absolutely killing it. 

What a year for Aussie music. Tones and I absolutely smashed the 2019 ARIA Award nominations, raking in eight noms including Song of the Year. The breakthrough artist broke the record for longest consecutive weeks at #1 by an Aussie artist, as well as cracking #1 in the UK. No one can deny she's killin' it.

 

The Teskey Brothers and hip hop legends Hilltop Hoods came in with seven noms each, while 14-time ARIA winner Paul Kelly’s nominations make him the first musician in Australian history to receive noms across three genres in the same year.  

 

Read the full list of ARIA Nominations below:

 

Album Of The Year

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)



Best Male Artist

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)

Hayden James – Between Us (Future Classic)

Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)



Best Female Artist

Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)

Jessica Mauboy – Little Things (Sony Music Australia)

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Best Dance Release

Dom Dolla – Take It (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd

FISHER – You Little Beauty (etcetc Music)

Peking Duk & Jack River – Sugar (Sony Music Australia)

PNAU – Solid Gold (etcetc Music)

RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

Best Group

5 Seconds Of Summer – Easier (Interscope / EMI Music Australia)

Birds Of Tokyo – Good Lord (EMI Music Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)



Breakthrough Artist

G Flip – About Us (Future Classic)

Stella Donnelly – Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Best Pop Release

Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Best Hip Hop Release

Baker Boy – Cool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Illy – Then What (Sony Music Australia)

Sampa The Great – Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)

Tkay Maidza – Awake feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia)



Best Soul/R&B Release

Kaiit – Miss Shiney (Alt. Music Group/Ditto Music)

Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Adrian Eagle – AOK (Adrian Eagle)

Genesis Owusu – WUTD + Vultures (Ourness/AWAL)

Tash Sultana – Can’t Buy Happiness (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

Best Independent Release

Angie McMahon – Salt (Independent/AWAL)

G Flip – About Us (Future Classic)

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Tones And I – The Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music)



Best Rock Album

Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers (Flightless Records)

Holy Holy – My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)

Jimmy Barnes – My Criminal Record (Bloodlines)

Midnight Oil – Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)

Skegss – My Own Mess (Ratbag Records)

Best Adult Contemporary Album

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)

Samantha Jade – The Magic of Christmas (Sony Music Australia)

Seeker Lover Keeper – Wild Seeds (Liberation Records)

The Paper Kites – On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company)

Best Country Album

Charlie Collins – Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)

Felicity Urquhart – Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)

Lee Kernaghan – Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)

Morgan Evans – Things We Drink To (Warner Music Nashville)

Sara Storer – Raindance (Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album

Clowns – Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)

Dead Letter Circus – Dead Letter Circus (BMG)

DZ Deathrays – Positive Rising: Part 1 (I OH YOU)

King Gizzard and The Lizard Wizard – Infest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)

Northlane – Alien (UNFD)

Best Blues & Roots Album

Dan Sultan – Aviary Takes (Liberation Records)

John Butler Trio – HOME (Jarrah Records/MGM)

King Gizzard and The Lizard Wizard – Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)

Paul Kelly – Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)

The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Best Children’s Album

Dan Sultan – Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)

Kamil Ellis and Ensemble Offspring – Classic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)

Regurgitator’s Pogogo Show – The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)

The Beanies – Imagination Station (Kinderling Kids Radio)

The Wiggles – Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia)

 

PUBLIC VOTED AWARDS

Best Video presented by YouTube Music

Baker Boy – Cool As Hell (Danzal Baker/Island Record Australia)

Briggs – Life Is Incredible feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)

G Flip – Drink Too Much (Future Classic)

Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)

Hilltop Hoods – Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Jessica Mauboy – Little Things (Sony Music Australia)

PNAU – Solid Gold (etcetc Music)

Sampa The Great – Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)

Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music Australia)

Best Australian Live Act

Amy Shark – Amy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)

Baker Boy – Cool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)

Electric Fields – 2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)

Gang Of Youths – Say Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)

Hilltop Hoods – The Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Keith Urban – Graffiti U Tour 2019 (Capitol – Nashville/EMI Music Australia)

King Gizzard and The Lizard Wizard – King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)

Midnight Oil – Midnight Oil (Sony Music Australia)

Peking Duk – Peking Duk’s Biggest Tour Ever… So Far (Sony Music Australia)

The Teskey Brothers – The Teskey Brothers – Intimate Venue Tour (Ivy League Records)



Song Of The Year presented by YouTube Music

5 Seconds Of Summer – Easier (Interscope/EMI Music Australia)

Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)

Birds Of Tokyo – Good Lord (EMI Music Australia)

Dean Lewis – 7 Minutes (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)

Hilltop Hoods – Leave Me Lonely (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)

Kian – Waiting (EMI Music Australia)

Morgan Evans – Day Drunk (Warner Music Australia Pty Ltd)

Ocean Alley – Confidence (The Orchard)

Tones and I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Best International Artist

Ariana Grande – Thank U, Next (UNI/UMA)

Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)

Ed Sheeran – No.6 Collaborations Project (ATL/WAR)

George Ezra – Staying At Tamara’s (COL/SME)

Khalid – Free Spirit (RCA/SME)

P!nk – Hurts 2B Human (RCA/SME)

Post Malone – Hollywood’s Bleeding (UNI/UMA)

Shawn Mendes – Shawn Mendes (ISL/UMA)

Taylor Swift – Lover (UNI/UMA)

Travis Scott – Astroworld (SME)

Telstra ARIA Music Teacher of the Year

Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)

Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)

Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)

Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)



Best Comedy Release

Arj Barker – Organic (Universal Sony Pictures Home Entertainment)

Carl Barron – Drinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)

Chris Lilley – Lunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)

Sammy J – Symphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)

Veronica & Lewis – Sex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia)



Best Cover Art

WINNER: Emilie Pfitzner for Thelma Plum – Better in Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)

Ben Jones for Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers (Flightless Records)

Jonathan Zawada for Flume – Hi This is Flume (Mixtape) (Future Classic)

Nick Mckk for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Lucy Dyson for Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)

Emilie Pfitzner for Thelma Plum – Better In Blak  (Warner Music Australia Pty Ltd)



Engineer Of The Year

WINNER: Sam Teskey for The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Kevin Parker for Tame Impala – Patience (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Sam Teskey for The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)

Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Producer Of The Year

WINNER: Dann Hume for Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Dann Hume for Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Kevin Parker for Tame Impala – Patience  (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)

Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)

Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)

Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)



Best Classical Album

WINNER: Paul Kelly, James Ledger – Thirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia)

Diana Doherty, Sydney Symphony Orchestra, Nigel Westlake, David Robertson, Synergy Vocals – Nigel Westlake: Spirit of the Wild / Steve Reich: The Desert Music  (ABC Classic/Universal Music Australia)

Genevieve Lacey – Soliloquy: Telemann Solo Fantasias  ( ABC Classic/Universal Music Australia)

Grigoryan Brothers, Adelaide Symphony Orchestra, Benjamin Northey – Bach Concertos (ABC Classic/Universal)

Nicole Car, Australian Chamber Orchestra, Richard Tognetti – Heroines (ABC Classic/Universal Music Australia)

Paul Kelly, James Ledger – Thirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia)



Best Jazz Album

WINNER: Kate Ceberano and Paul Grabowsky – TRYST  (ABC Music/Universal Music Australia)

Andrea Keller – Transients Vol.1  (MGM)

Angela Davis – Little Did They Know  (ABC Jazz/Universal Music Australia)

Barney McAll – Zephyrix (Extra Celestial Arts)

Kate Ceberano and Paul Grabowsky – TRYST  (ABC Music/Universal Music Australia)

Phil Slater – The Dark Pattern (Earshift/The Planet Company)



Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album

WINNER: Various Artists – The Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia)

Burkhard Dallwitz – LOCUSTS: Original Motion Picture Soundtrack (Closereef Productions)

Gang Of Youths – MTV Unplugged (Live in Melbourne) (Mosy Recordings/Sony Music)

Luke Howard – The Sand That Ate The Sea (Mercury KX/Universal Music Australia)

Trials – Cargo (Causeway Films/Universal Music Australia)

Various Artists – The Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia)



Best World Music Album

WINNER: Melbourne Ska Orchestra – One Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia)

Chaika – Arrow  (Mara Music/Independent/Gyrostream)

Joseph Tawadros – Betrayal of a Sacred Sunflower (Independent/The Planet Company)

Melbourne Ska Orchestra – One Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia)

Tara Tiba – Omid (Cezanne Producciones/The Planet Company)

Zela Margossian Quintet – Transition (Art As Catharsis)

WATCH:

Nova's Red Room ARIA Week line up . Keep it on nova to win your invites!

Written By Brynn Davies

“None of this is fair on Chelsie, Matt or me.”

Did anyone else notice she was pregnant during season 3?

"That's kind of what we've had a chat about.”